uczennica zapisuje zdanie na tablicy

Dlaczego angielski jest tak wszechobecny?

Język angielski towarzyszy nam na co dzień praktycznie od pierwszych dni życia. To jeden z pierwszych języków obcych, z którym zapoznają się dzieci w żłobkach, przedszkolach czy szkole podstawowej. Skąd wynika tak duża presja otoczenia na naukę tego języka?

Język angielski — język urzędowy całego świata

Język angielski jest językiem urzędowym w wielu krajach na całym świecie, a nawet tam, gdzie tak jak w Polsce obowiązuje język narodowy danego kraju, wymagana jest znajomość języka angielskiego przez obsługę urzędów, kluczowych firm działających na rynku międzynarodowym. To wszystko sprawia, że wydaje się być oczywistym kierunkiem młodych osób, rodziców, nauczycieli, by kłaść zwiększony nacisk na naukę właśnie języka angielskiego spośród innych języków obcych.

Język angielski — niezastąpiony podczas podróży zagranicznych

Znajomość angielskiego ułatwia nawiązywanie kontaktów podczas podróży służbowych, wyjazdów turystycznych. Znajomość podstawowych zwrotów i słownictwa związanego z turystyką pozwala swobodnie zorganizować pobyt w obcym państwie, zapoznać się z najważniejszymi zabytkami, miejscami wartymi uwagi.

W jaki sposób skutecznie nauczyć się angielskiego?

O tym, że język angielski jest potrzebny, nie trzeba nikogo przekonywać, mimo to wciąż duża liczba osób zaskoczona zapytaniem, zagajona w języku angielskim nie bardzo potrafi się odnaleźć i odpowiedzieć na podstawowe pytanie. Dzieje się tak z pewnych blokad, nawyków szkolnych, według których nie mamy przyjemności, nie widzimy celu tkwienia nad książką od anglika z powodu skomplikowanych zasad wymowy, trudnej gramatyki i jeszcze trudniejszej ortografii czy też tysięcy ilości słów do opanowania. Warto uczyć się języka obcego w sposób celowy, praktyczny, według konkretnego klucza, który pozwoli na stopniowe utrwalanie nauczonego słownictwa podczas poznawania kolejnych bloków tematycznych — nigdy całkowicie niepowiązanych ze sobą.

Udostępnij: 

Czytaj także: