thanksgiving

Thanksgiving

Amerykańskie Święto Dziękczynienia to jedno z najważniejszych świąt w Stanach Zjednoczonych, które sięga swoich początków już w XVI w. i było obchodzone nawet podczas najbardziej ponurego okresu wojny secesyjne. Święto to jest obchodzone w czwarty czwartek listopada każdego roku i żadne inne święto nie ma tak głęboko zakorzenionych tradycji w Stanach jak Thanksgiving. Rodzina, przyjaciele, pyszne potrawy, parady oraz football amerykański stały się symbolem tego święta. Święto to ku zaskoczeniu  nie ma ustalonego elementu dawania prezentów. Zamiast tego amerykanie wyrażają wdzięczność za dobro, którym zostali obdarowani przez bliskich oraz za rzeczy, które mają.

Warto przyjrzeć się nieco historii, a ta niekoniecznie zaczyna się od Pielgrzymów, jak zwykło się mawiać.

Jest dużo dowodów na to, że to hiszpańscy odkrywcy oraz osadnicy organizowali nabożeństwa dziękczynne w XVI wieku na terenach dzisiejszej Florydy i Nowego Meksyku. Thanksgiving odbywało się także na terenach dzisiejszej Wirginii już w 1607 r., a pierwsza stała osada Jamestown zorganizowała Święto Dziękczynienia w 1610 roku.

Dopiero dekadę później do Nowego Świata przybyli osadnicy z Plymouth, znani jako wcześniej wymienieni już Pielgrzymi. Było to zaledwie 50-ciu osadników, którzy przetrwali zimę (spośród 100 przybyłych kolonistów) w Nowym Świecie dzięki pomocy i uczynności rdzennych Amerykanów.

Czasy Rewolucji

Podczas wojny Kongres Kontynentalny wyznaczał co roku jeden lub więcej dni dziękczynienia, za każdym razem zalecając kierownictwu poszczególnych stanów przestrzeganie tych dni w ich stanach. Jerzy Waszyngton, przywódca ówczesnych sił rewolucyjnych ogłosił Święto Dziękczynienia w grudniu 1777 roku jako święto zwycięstwa, honorujące pokonanie Brytyjczyków pod Saratogą.

W 1789 roku kongresman stanu New Jersey, Elias Boudinot zaproponował, aby Izba i Senat wspólnie zwróciły się do prezydenta Waszyngtona o ogłoszenie dnia dziękczynienia za „wiele znaczących łask Boga Wszechmogącego”. Jerzy Waszyngton zaakceptował propozycję i stworzył pierwszy w USA nakazany przez rząd Thanksgiving.

Era Wojny Domowej

Prezydent Abraham Lincoln ogłosił w 1863 roku narodowy Dzień Dziękczynienia, który miał być obchodzony w ostatni czwartek, a Sekretarz Stanu, William H. Seward napisał proklamację:

„W środku wojny domowej o niezrównanej wielkości i surowości, która czasami wydawała się obcym państwom zapraszać i prowokować ich agresję, pokój został zachowany ze wszystkimi narodami, porządek został utrzymany, prawa były szanowane i przestrzegane, a harmonia panowała wszędzie z wyjątkiem teatru konfliktu zbrojnego. Zachęcam więc moich współobywateli w każdej części Stanów Zjednoczonych, a także tych, którzy są na morzu i tych, którzy przebywają na obczyźnie, do ustanowienia i przestrzegania ostatniego czwartku listopada jako dnia dziękczynienia i chwały dla naszego dobroczynnego Ojca, którzy mieszka w Niebiosach.”

Właśnie rok 1863 można przyjąć za decydujący moment dla tego święta. Kolejni prezydenci poszli za przykładem Lincolna i każdego roku ogłaszali ostatni czwartek listopada Świętem Dziękczynienia. Ta tradycja trwała do 1939 roku, kiedy to prezydent Franklin D. Roosevelt ogłosił czwarty czwartek listopada jako Święto Dziękczynienia (a nie piąty, jak miało to miejsce do tej pory). Prezydent Roosevelt argumentował swoją decyzję faktem, że dzięki tej zmianie kupcy będą mieć dłuższy okres na sprzedaż towarów przed Bożym Narodzeniem, a tym samym kraj będzie mógł wyjść z kryzysu gospodarczego. Ustawa z 1942 roku, która czyni czarty czwartek świętem federalnym obowiązuje do dziś.

Tradycje dziękczynne

Kiedy myślimy o Thanksgiving, od razu przychodzi nam na myśl uczta składająca się z pysznych potraw – makaron, farsz, tłuczone ziemniaki oraz najważniejszy element: ogromny, soczysty i pysznie doprawiony pieczony indyk. Niektórzy pozwalają sobie zmienić indyka na szynkę, wołowinę, a nawet na łososia. Warto dodać, że uroczysta kolacja odbywa się o nieco wcześniejszej porze, aby każdy miał szansę poświęcić uwagę na meczu futbolu amerykańskiemu.

Football Amerykański

Koncepcja rozgrywania meczów futbolu amerykańskiego w Święto Dziękczynienia sięga aż 1876 roku, czyli krótko po wynalezieniu tej gry. Zespoły uniwersyteckie z Yale i Princeton rozpoczęły coroczną tradycję rozgrywania meczów podczas święta. Mecz w Świąto Dziękczynienia pomiędzy Michigan a Chicago Maroons w latach 90. XIX wieku został uznany za początek tradycji, która trwa do dziś.

Parada

 Od 1924 roku w Nowym Jorku odbywa się słynna parada z okazji Święta Dziękczynienia Macy’ego. Jest to druga co do wieku parada Święta Dziękczynienia wraz z America’s Thanksgiving Parade w Detroit. Trzygodzinna parada odbywa się na Manhattanie i jest transmitowana przez stację telewizyjną NBC nieprzerwanie od 1952 roku. Parada obywa się wczesnym rankiem, bo już od godziny 9:00 do 12:00 i w ten sposób wiele rodzin rozpoczyna Thanksgiving.

Udostępnij: 

Czytaj także: