ludzie podczas zajęć nauki języka angielskiego

Kiedy jest za późno na naukę języka angielskiego?

Niewielu osobom zapewne wiadomo, że według statystyk ludzie posługujący się więcej niż jednym językiem, osiągają lepsze wyniki w testach na inteligencję, niż osoby jednojęzyczne. Jest to niezależne od tego, w jakim wieku opanowały umiejętność posługiwania się nim. Dzieje się tak dlatego, że nauka każdego kolejnego języka w dorosłym życiu zwiększa nasze umiejętności poznawcze. Czy warto zatem uczyć się języków obcych? Kiedy przychodzi taki moment, że na naukę już jest za późno? Zapraszam do lektury i poznania odpowiedzi na postawione pytania.

Nauka języka obcego w późnym wieku

Według przeprowadzonych badań dorośli mają jedną ważną i kluczową postawę, jeśli chodzi o naukę – motywację, dzięki której przyswajają nowe słownictwo i bez przymusu robią ćwiczenia. Najczęściej jest ona związana ze zmianą pracy lub planowanym wyjazdem za granicę, która zwykle wymaga znajomości języka. Innym powodem jest chęć zrobienia czegoś dla siebie i rozruszania mózgu w celu poprawienia swojej samooceny. Dorośli, w przeciwieństwie do dzieci i młodzieży, naukę nowego języka traktują zadaniowo, z wyznaczonym celem i określonymi sposobami, jak go osiągnąć. Dzięki niej trenujemy mózg, a to z kolei opóźnia jego procesy starzenia się. Za kolejnych kilka czy kilkanaście lat będziemy sobie wdzięczni, bo taka nauka pomaga zapobiegać takim chorobom jak np. Alzheimer.

Przekonanie, że w dorosłym wieku trudniej jest przyswoić język obcy bierze się też z tego, że mamy za sobą kilkanaście lat spędzonych w szkolnych ławkach i wspomnienia związane raczej z systemem kar za popełniane błędy, niż nagród za podejmowane próby.

Dzieci nie mają negatywnych doświadczeń i po prostu mówią, bez obawy o pomyłkę. To powinni zastosować również dorośli uczniowie, którzy wolą nie mówić nic, niż powiedzieć coś źle. Pielęgnowanie tej blokady sprawia, że opanowanie przez nich języka trwa dłużej. 

Oprócz tego, wraz z upływającym czasem, przychodzi tzw. spadek poznawczy, czyli obniżenie się pojemności naszej pamięci roboczej oraz spowolnienie tempa przetwarzania informacji przez mózg. Nie jest to bez znaczenia i może spowalniać pracę nad opanowywaniem języka obcego.

Jest jednak metoda zrównoważenia tego niedostatku samodzielnie wypracowanymi efektywnymi strategiami uczenia się, które zdobyliśmy przechodząc kolejne etapy edukacji.  A zatem z wiekiem coś tracimy, ale też i zyskujemy.

Od czego zacząć naukę angielskiego w dorosłym wieku?

Najprostszym i jednocześnie szybkim sposobem, który przyniesie oczekiwane efekty, jest metoda całkowitego zatopienia się w języku, czyli otoczenia się wyłącznie językiem angielskim, począwszy od muzyki, poprzez filmy, a na radiu i podcastach skończywszy. Jeszcze skuteczniejszą metodą, jest wyjazd na kurs językowy dla dorosłych, w naturalny sposób przełamujący bariery i uwalniający od strachu przed posługiwaniem się językiem obcym. Na początek jednak warto pozbyć się krzywdzącego przekonania, że jest się za starym na opanowanie języka. Następnie należy postawić na systematyczność i dyscyplinę oraz pamiętać o tym, co jest naszą motywacją.

Udostępnij: 

Czytaj także: